Dodržování správného pitného režimu je pro lidský organismus důležité ve všech ročních obdobích, avšak největší pozornost byste mu měli věnovat právě v letních měsících. V tomto období teploty dosahují vysokých čísel a při nesprávném pitném režimu hrozí dehydratace. Kolik tekutin by měl vypít dospělý člověk a kolik dítě?
Obsah článku
Rovnováha mezi příjmem a výdejem
Pro lidský organismus je důležitá rovnováha mezi příjmem a výdejem tekutin. Z těla tekutiny odchází nejen močí, ale i stolicí, kůží či dýcháním. A naopak přijímat tekutiny může nejen prostřednictvím nápojů, ale i potravinami, jenž obsahují větší množství vody. Mezi tyto potraviny patří například meloun.
3 litry denně
Jako správné množství tekutin, které byste měli denně vypít, se uvádí zhruba 3 litry. Množství se samozřejmě odvíjí od vaší váhy, kdy na 1 kg byste měli vypít 35-40 ml. U kojenců se jako správné množství uvádí 70-180 ml/kg. Jestliže cvičíte, anebo vykonáváte jinou fyzicky náročnou práci, je nutné příjem tekutin zvýšit.
Nedostatek tekutin = závažné zdravotní problémy
Mezi prvotní problémy při nedostatku tekutin patří například bolest hlavy, anebo zácpa. Avšak jestliže se vaše tělo s nedostatkem tekutin bude potýkat delší dobu, můžete se dostat do velkých potíží. Nedostatečný pitný režim způsobuje například vznik močových či ledvinových kamenů, poruchu funkce ledvin, zvyšuje riziko vzniku zánětu slepého střeva a podobně.
Čistá voda nade vše
Jako nejvhodnější tekutina pro vaše tělo se jeví čistá voda. Ale tato ne každému chutná. Vhodnou alternativou je například voda s citrónem, neslazený čaj, vodou ředěná ovocná šťáva a tak dále. Naopak mezi méně vhodné tekutiny patří minerálky, jenž obsahují až příliš bublinek, sladké limonády či minerální vody, káva a alkohol.