Barevné listí, kratší dny a dlabání dýní. Ano, řeč je o podzimu. Podzim se nezadržitelně blíží a s ním i sklizeň na zahradě. A co s půdou po sklizni, abyste ji nemuseli pořád dokola zbavovat plevele? Zasejte do ní zelené hnojení, jenž půdě prospěje. Jaká semena použít a kdy je vhodné je vyset?
Obsah článku
Buďte ekologičtí
Výsev zeleného hnojení na volná místa, kde budete příští rok opět pěstovat zeleninu či ovoce, je ekologický, levný a přináší spoustu výhod. Lze říci, že živiny, jenž jste z půdy odebrali v podobě zeleniny a ovoce, do půdy vrátíte prostřednictvím zeleného hnojiva.
Přispívá k úrodnosti
Zelené hnojení dodá půdě dostatek živin, které následně využijí rostliny do ní vyseté či zasazené, a to ihned v další sezóně. Tento způsob hnojení navíc podporuje tvorbu humusu, jenž rostlinám taktéž prospívá. Některé z rostlin, jenž se používají jako zelené hnojení, působí i proti nejrůznějším škůdcům či chorobám.
Od známých po neznámé
Rostliny, jenž se používají k zelenému hnojení, vynikají tím, že jsou nenáročné a za krátkou dobu dokáží vytvořit obrovské množství biomasy. Mezi nejpoužívanější semena se řadí svazenka, řepka, hořčice, lupina, bob polní či zahradní, jetel, peluška, vikve či hrachor.
Na jaře či na podzim
Výsev zeleného hnojiva se jeví jako vhodný brzy na jaře, anebo koncem léta či na podzim, jakmile proběhne sběr první úrody. Můžete jej vyset například po sběru hrášku, cibule, česneku a dalších. Pokud po zapravení hnojiva do země chcete do půdy zasadit rostliny, vyčkejte alespoň tři týdny. Zelené hnojivo se musí alespoň z části rozložit.
Nezapomeňte včas posekat
Zelené rostlinky začnou růst do pár dnů. Následně hlídejte, kdy zelené hnojivo začne kvést. V tuto chvíli se stává potravou zejména pro včely. Důkladně hlídejte, aby semena nedozrála. Tato by mohla následně začít v půdě klíčit v době, kdy o to nestojíte. Ve správné chvíli plochu se vzrostlým zeleným hnojením zryjte a nechte půdu odpočinout.