První příkrmy

Jedním z mnoha důležitých okamžiků každého dítěte je zavedení příkrmů, kdy se postupně učí jíst běžné potraviny. Vy jako rodiče jste tak postaveni před spoustu rozhodnutí. Krmit bio či nebio příkrmy? Vyrábět domácí anebo kupovat? Je totiž důležité, aby se dítěti dostávalo kvalitní a vyvážené stravy a zároveň vhodné pro jeho věk.

Dětské kaše a zeleninové příkrmy jsou teprve začátek

Jestliže jste plně kojící matkou, s příkrmy začněte zhruba po ukončeném 6. měsíci. Pokud je vaše dítě na umělém mléce, s příkrmy můžete začít už ve 4. měsíci. Jelikož jste dosud neměli příležitost zjistit, na jaké potraviny je vaše děťátko alergické, seznamujte jej s daným příkrmem rozumně (zpočátku cca 3-4 lžičky denně). Zamezíte tak případné alergické reakci. Pro začátek jsou nejvhodnější dětské kaše, jenž jsou nejpodobnější mléku. Následuje vodnatá a nakonec i ostatní zelenina.

Dalším na řadě je maso

Zhruba po dalším měsíci přichází na řadu maso. Toto je nejčastěji mícháno právě se zeleninovými příkrmy, na které už je dítě navyklé. Zpočátku podávejte maso pouze 1x týdně, následně 2x týdně a úplně nakonec 3x týdně.

A nakonec ovoce

Po uplynutí dalšího měsíce můžete dítě začít krmit i ovocem. Toto může sloužit například jako dopolední svačinka. Je jedno, zda ho dítěti budete dávat rozmixované, nakrájené na kousky či naškrábané.

Pozor na koření

I když je složité připravit jídlo bez koření, u dětí je to nutné. Do 1 roku věku by dítě nemělo dostávat stravu, která obsahuje sůl či další koření. Ptáte se proč? Tělíčko tak malého dítěte totiž ještě není připraveno na tak náročné pokrmy a musí si na ně zvykat pomalu.

Bio či nebio

Bio produkty se stávají čím dal tím více používanými a preferovanými. Avšak mnoho dospělých by si pro sebe bio stravu nikdy nekoupilo a dítěti ji nabízí. Chtějí mu totiž dopřát to nejlepší. Nebio příkrmy nejsou nijak závadné, pouze jsou ve většině případů obohaceny o éčka.

Domácí versus kupované

Pokud máte zahrádku, tudíž máte i přístup k zelenině a ovoci, jehož původ je vám dobře znám, pusťte se do přípravy domácích příkrmů. Jejich příprava je velmi snadná a také ekonomická. Domácí příkrmy je vhodné střídat i s těmi kupovanými s tím, že u těch kupovaných budete studovat jejich složení.

Mrazit anebo sterilovat

Sterilované příkrmy vydrží déle, než ty mražené. Pokud jste se rozhodli příkrmy zamrazit, spotřebujte je nejpozději do 2 měsíců. Každý způsob má svá pro i proti a každému z vás vyhovuje jiný způsob uskladnění. Je tedy jen na vás, jaký zvolíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *