Ricinový olej – přírodní lék, jenž znaly už naše babičky

Hojně využívaným olejem zejména v kosmetice je ricinový olej, který má na lidské tělo blahodárné účinky. Není sice žádnou novinkou, protože ho znaly už naše babičky, ale poslední dobou se těší stále větší oblibě. A jaké účinky jsou s jeho užíváním tedy spojeny? To se dozvíte v tomto článku.

Původ oleje

Ricinový olej je získáván lisováním semen rostliny nazývající se skočec obecný anebo také ricinovník. Tato rostlina obsahuje prudce nebezpečný jed – ricin, avšak přímo olej toxický není, jelikož jedovaté látky se filtrací a tepelným zpracováním semen ztratí. Olej je bezbarvý anebo velmi světle žlutý. Nejvíce ricinového oleje se vyrábí právě v Číně, Brazílii a Indii.
Skočec obecný
Jedná se o jednoletou okrasnou rostlinu, která k životu nepotřebuje žádné zvláštní podmínky, protože je velmi nenáročná na pěstování. Tato může vyrůst až do 10 metrů, a to v závislosti na podmínkách, v nichž roste. Jestliže nemáte místo na záhonech, můžete ji zasadit i do kyblíku či jiné nádoby.

Využití ve zdravotnictví…

Ricinový olej je využíván v několika různých oblastech. Jednou z nich je třeba zdravotnictví. Zde se používá k léčbě bradavic, k lepšímu hojení pooperačních jizev, strií, tišení bolesti kloubů a svalů. Bradavice nezmizí ihned, ale dochází k jejich postupnému zmenšování, až se nakonec ztratí úplně.

Vnitřní užití

Pokud chcete ricinový olej užít vnitřně, dejte si pozor na předávkování a raději jeho vnitřní užívání konzultujte s vaším lékařem. Konzumace v přiměřeném množství pomáhá čistit střeva a detoxikovat organismus. V některých případech je používán i jako projímadlo.

…i v kosmetice

Olej z ricinu je vhodný pro osoby trpící suchou pokožkou, protože ji dokonale dokáže hydratovat, a to stejně jako i suché a popraskané rty. Ženy toužící po silných a hustých řasách jej na ně také mohou pravidelně nanášet a po několika dnech až týdnech uvidí výsledky. Co se týká vlasů, tak využíváním jmenovaného oleje docílíte jejich hustoty a regenerace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *