Šetřete elektřinu a zároveň i svou peněženku

Ačkoliv si to možná nemyslíte, v každé z domácností se vždy najdou místa, kde lze na něčem ušetřit. Stejně jako lze ušetřit za účty za spotřebu vody, je tomu tak i s elektrickou energií. Přečtěte si pár tipů na to, jak šetřit elektřinou.

Vytápění

Jestliže topíte elektřinou, zjistěte, zda pro vás není vhodnější a zejména výhodnější jiný dodavatel energie.

Co se týká samotného vytápění, nestavte před radiátory nábytek a nedávejte přes ně ani závěsy.

V zimní období větrejte krátce, nýbrž intenzivně. Pokud necháte okna otevřená dlouho, zbytečně tak promrznou stěny. A na závěr – nepřetápějte místnosti. Nejen, že přetápěním místností neušetříte, ale není to vhodné ani pro vaše zdraví.

Osvětlení

V současné době většina domácností již používá LED osvětlení, které se jeví jako úspornější. Navíc tento druh osvětlení vyniká i delší životností. Do prostor jako jsou například wc, sklep či spíž – zde je vhodnější použít klasické žárovky, které svítí ihned v plné intenzitě a jeví se jako vhodné právě v prostorách, kde svítíte nárazově a po krátkou dobu.

Lednice

Důležité je i umístění lednice. Tato by neměla nikdy stát u topení, anebo sporáku, nýbrž na suchém a chladnějším místě.

Teplotu v ledničce nastavte na + 5 °C. Tato teplota je dostačující a spotřeba lednice bude nižší.

A poslední z rad týkajících se lednice zní: pravidelně odmrazujte. Vznikající vrstva ledu způsobí, že vaše lednice bude mít podstatně vyšší spotřebu elektřiny.

„Stand by“ režim

Většina z vás zajisté televizi vypne, avšak nechá ji zastrčenou v zásuvce. Některé ze spotřebičů odebírají proud stále, jelikož se nachází v tzv. „stand by“ režimu. Ačkoliv je jejich spotřeba ve jmenovaném režimu minimální, mnohdy se vyplatí spotřebiče ze zásuvky vypínat, a sice například v době odjezdu na dovolenou či prodloužený víkend.

Energetické štítky u spotřebičů

Pokud zvažujete koupi nového spotřebiče, vždy důkladně zkoumejte energetické štítky. Mezi nejúspornější spotřebiče patří ty, jenž jsou označeny písmenem A. Naopak mezi ty nejméně úsporné se řadí ty s označením G.