Vaječné skořápky najdou mnohé využití i na vaší zahradě

Hnojivo, anebo také pomocnice při boji se slimáky? Řeč je o vaječných skořápkách. Vejce jsou přece potravinou s mnohým využitím. Stejně tomu tak je i se skořápkami. Ať už jsou drcené, anebo polodrcené, půda či kompostér vám za ně budou vděční. A jak lze vaječné skořápky využít právě na zahradě? To se dozvíte v dnešním článku.

Bohatý zdroj vápníku…

Skořápky od vajíček obsahují mnoho vápníku, bez kterého se obejde jen málokterá rostlina. Kupříkladu rostlinám paprik a rajčat, jenž nemají dostatečný přísun vápníku, hrozí napadení hnilobou. Vápník urychluje růst rostlin, a to jak pokojových, tak i venkovních

… a dalších prvků

Vaječné skořápky sice obsahují největší podíl vápníku, a sice zhruba 90%, avšak to není vše. Dále v nich najdete také fosfor, křemík, zinek, hořčík, měď, a nebo dokonce i železo.

Tekutá podoba hnojiva

Při vaření vajec ve vodě se mnoho z jmenovaných prvků shora uvolní právě do vody. Proto se doporučuje, nechť vodu necháte vychladnout a poté zalijete květiny. Dostanete do nich mnoho zdravých prvků a ještě k tomu ekologickým způsobem.

„Odpuzovač“ škůdců

Slimáci či další podobní nezvaní návštěvníci – škůdci občas zavítají na každou zahradu. Pokud jste tedy na zahradě našli rostliny v žalostném stavu, protože si na nich pochutnávali kupříkladu slimáci, rozmístěte okolo rostlin vaječné skořápky. Tyto by měly být dostatečně vyschlé a rozdrcené. Následně je nutné vrstvu skořápek u rostlin alespoň 1x v týdnu doplňovat.

Rozložitelné květináčky

Jestliže máte doma poloviny skořápek v kuse, můžete je využít jako květináčky. Stačí, když do skořápek dáte trochu hlíny a poté do ní vložíte semínko. Jakmile nastane správný čas, můžete sazeničky zasadit do země i s květináčky ze skořápek. Skořápky se časem v půdě rozloží a budou sloužit i jako hnojivo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *