Zdravý spánek jako základ pro krásný den

Spánek ke svému životu potřebuje každý z vás bez ohledu na svůj věk. Avšak toho vytouženého spánku, kdy se probudíte a cítíte se nabití energií, dosáhne málokdo. Zásadní roli zde hraje několik důležitých faktorů. Tento článek vám přináší pár rad, jak se dostatečně vyspat, abyste se po probuzení cítili fit.

Vhodná matrace

Základem pro zdravý a spokojený spánek je vhodná a kvalitní matrace. Při jejím výběru se nebojte ji důkladně vyzkoušet. Každému vyhovuje jiný druh matrace, jelikož každý spí v jiné poloze a má radši jinak tvrdou matraci. A v neposlední řadě jiný druh matrace je vhodný také pro alergiky.

Správná pokojová teplota a čerstvý vzduch

Za ideální teplotu pro spánek se považuje 18 °C – 22 °C. Jestliže máte v ložnici přetopeno, zajisté se vám dobře usínat nebude. Pro kvalitní spánek je důležitý také čerstvý vzduch, a proto se naučte před usnutím alespoň chvíli vyvětrat.

Lehká večeře

Lidé mají často sklony k přejídání se na večer, a sice například z toho důvodu, že se během celého dne dostatečně nenajedli. Snaží se to tak dohnat večer. Ale v noci má celý organismus odpočívat, a ne se zabývat trávením. Právě proto se pak ráno můžete budit celí rozlámaní. Naučte se večer jíst pouze lehká jídla a v menším množství.

Žádná elektronika před spaním

Současná doba je plná mobilů, televizí a počítačů. Avšak alespoň hodinu před tím, než se uložíte ke spánku, byste se do nich koukat neměli. Mozek se tak nastartuje a vašemu tělu se tak bude o poznání hůře usínat.

Pohyb či sport na denním pořádku

Aby se vaše tělo více unavilo, je dobré do svého denního režimu zařadit nějaký pravidelný pohyb. Můžete začít třeba každodenní procházkou a posunout se například k běhání či jinému pro vás vhodnému sportu.

Prášky na spaní jako poslední možnost

Jestliže jste vyzkoušeli uvedené rady a žádná z nich vám nepomohla, poraďte se se svým lékařem o užívání léků na spaní. Avšak pozor, jelikož většina z nich je silně návykových.

Špatné spaní = negativní myšlenky a žrout zdraví

Jestliže se dlouhodobě potýkáte s nedostatkem spánku či je váš spánek nekvalitní, nevěstí to nic dobrého. Špatný spánek totiž může způsobit mnoho zdravotních komplikací a také velmi negativně ovlivňuje vaši psychiku. Nejen, že se vám zhorší paměť, ale také můžete mít problémy s kolísáním hmotnosti, imunitním systémem a dalšími.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *