Chia semínka – zpestřete si svůj jídelníček

Chia semínka jsou v současné době velmi oblíbeným oživením jídla a řadí se mezi superpotraviny, avšak jen málokdo o nich ví něco víc. Víte například, odkud či z jaké rostliny vlastně tato semínka pochází, jaké mají účinky na vaše zdraví nebo jaké vitamíny a minerály obsahují. Tento článek Vám přináší několik základních poznatků právě o těchto „zázračných“ chia semínkách.

Semínka Šalvěje hispánské

Víte, že chia semínka jsou nejrozšířenější právě v Peru, Mexiku a Bolívii? Zde je v hojném množství pěstována bylina nazývající se Šalvěj hispánská, a to právě pro tato semínka.

Chia semínka jako superpotravina

Šedá až černá semínka o velikosti zhruba jednoho milimetru jsou označována jako tzv. superpotravina. Obsahují velké množství vitamínů, bílkovin, vlákniny, proteinu, vápníku, omega 3 – mastných kyselin, zinku, železa a hořčíku.

Jak chia zakomponovat do jídelníčku?

Milujete saláty, omáčky, jogurty, džemy, muffiny, domácí pudinky a smoothie? Chia lze přidat do každého pokrmu, ať je to zimní snídaně, letní svačinka či oběd Někdo si je rád nasype do obyčejné vody a jiný zase miluje domácí chia pudink. Je jen na vás, jak chia semínka včleníte do jídelníčku. Co se týká jejich chuti, tak tato je nevýrazná a nemá žádný vliv na výslednou chuť připravovaného pokrmu.

Pomocník při redukčních dietách

Chia mají pozitivní vliv na mnoho funkcí našeho těla a jsou také využívány jako pomocník při hubnutí, jelikož jsou schopny „nasát“ velké množství vody v žaludku a dodávají člověku pocit, že je sytý a již nepotřebuje v danou dobu více jíst.

Také pro osoby s diabetem jsou semínka vhodná, protože pomáhají k optimalizaci cukru v krvi. V neposlední řadě vám chia mohou pomoci od padajících vlasů, lámajících se nehtů, nedostatku energie, depresí či špatného spánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *