Pažitka neboli šnytlík – chutná bylinka s mnoha přínosy

Vzhledem připomíná obyčejnou trávu, avšak její vůně je výjimečná. Řeč je o pažitce. Tato se hojně využívá jako dekorace pokrmů, avšak bývá i jejich nedílnou součástí, jenž jídlu dodá ten správný „šmrnc“. No dokážete si představit míchaná vajíčka bez pažitky? Není to ledajaká bylinka. Nejen, že hezky vypadá a dobře chutná, ale také je prospěšná pro lidský organismus. Jak ji pěstovat a jaké účinky má na vaše zdraví?

Nenáročná bylina

Pažitku můžete pěstovat v záhonech od jara do podzimu, ale dokonce i v květináči doma za oknem. Množí se dělením trsů, anebo semeny. Dopřejte jí slunné místo a občasné hnojení. K tomuto můžete použít například přírodní hnojiva. Pažitku je důležité pravidelně zastřihávat. Nikdy by ale její nať neměla být kratší než 5 cm.

Nesušit, nýbrž mrazit

Pažitku můžete sklízet od jara do podzimu dle potřeby. Jestliže chcete vašemu jídlu dodávat „šmrnc“ i v zimním období, můžete ji zmrazit. Sušení pažitky je nevhodné, protože ztratí nejen vitamíny a minerály, jenž obsahuje, nýbrž především svou chuť.

Výrazná chuť i vůně

Pažitka vyniká svou vůní i chutí, která vám může připomínat cibuli. Někdo ji konzumuje klasicky na chlebu s máslem a někdo ji zase přidává do míchaných vajec a do polévky. Její využití je velice široké. Použít ji lze i do pomazánek, salátů, brambor či k masu.

Bohatá na vitamíny a minerály

Pažitka je zdraví prospěšná bylina, jenž obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Mezi ně patří například vitamín B a C, vápník, sodík, fosfor, draslík, železo a beta-karoten.

Podporuje imunitu a chrání kosti

Vitamíny a minerály obsažené v pažitce posilují a podporují imunitní systém, ulevují od nadýmání, snižují cholesterol i krevní tlak a snižují riziko vzniku artrózy či osteoporózy. Zvýšená konzumace pažitky má také detoxikační účinky na organismus a mnoho dalších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *